Historia

WKS Zawisza Bydgoszcz powstał w 1946 r. w Koszalinie z inicjatywy dowództwa Okręgu Wojskowego. Rok później nową siedzibą okręgu wojskowego wybrano Bydgoszcz, do której wraz z żołnierzami przeniósł się WKS. W 1955 r. rozpoczęto budowę bazy sportowej dla klubu. Większość robót realizowano w czynie społecznym. W każde popołudnie przychodzili tu oficerowie sztabu, pracownicy cywilni i grupy żołnierzy służby zasadniczej a także mieszkańcy Bydgoszczy.
Kolejno powstały: stadion, boiska treningowe, korty tenisowe i hala treningowa z zapleczem, pawilony dla administracji klubu, amfiteatr, hotel, stołówka, strzelnica, i wreszcie siłownia.

Sekcję podnoszenia ciężarów w Wojskowym Klubie Sportowym ZAWISZA powołano w 1952 r. z inicjatywy Mieczysława Piechoty i Krzysztofa Becka. Przetrwała do 1954 r., ale na szczęście reaktywowano ją osiem lat później.
Po kilkunastu miesiącach pracy, dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Becka zespół atletów Zawiszy uzyskał awans do ekstraklasy…w której występuje do dziś!

W latach 1970-72 zawodnicy-żołnierze trzy razy z rzędu stawali na najwyższym stopniu podium Drużynowych Mistrzostw Polski. Tego wyczynu żadna drużyna sztangistów do tej pory nie powtórzyła. Do tej pory…
Autorami pierwszego, historycznego złota w 1970 r. byli:
Ryszard Stemiński, Antoni Konwiński, Henryk Wierzbowski, Jan Wojnowski, Henryk Płaczkowski, Jan Sparzak, Jerzy Frasz, Stanisław Szczęśniak, Czesław Paterka, Kazimierz Kęska, Henryk Stępak, Jan Stefański i Zenon Kruszyna. 

Z tego okresu pochodzą również największe indywidualne sukcesy siłaczy z Bydgoszczy.
Jan Wojnowski w 1970 r. zdobył srebrne medale podczas mistrzostw świata w Columbus, oraz Europy w Szombathely. Rok później był już najlepszy w Europie, a podczas hawańskich mistrzostw świata ponownie stanął na podium. Złotymi zgłoskami w historii sekcji i klubu zapisał się też Czesław Paterka, który w 1971 roku został pierwszym w historii Zawiszy rekordzistą świata w wyciskaniu sztangi.
Na kolejne międzynarodowe sukcesy przyszło nam czekać do początku lat osiemdziesiątych. Wtedy to nastąpił wysyp utalentowanej młodzieży zdobywającej medale podczas mistrzostw Europy i świata, jak chociażby bracia Jacek i Dariusz Zawadzcy, Dariusz Tobolski czy Sławomir Zawada. Ten ostatni przysporzył sekcji najwięcej powodów do zadowolenia. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu zdobył brązowy medal w kategorii do 90 kg. Później do kolekcji dołączył srebrne medale mistrzostw Europy zdobyte w latach 1990-93.

W 2005 r. WKS Zawisza ogłosił upadłość. Na gruzach dawnego klubu wojskowego powstały stowarzyszenia-kontynuatorzy jego sportowych tradycji.

Cywilno-Wojskowe Stowarzyszenie Podnoszenia Ciężarów i Sportów Siłowych Zawisza powstało w 2005 r. w oparciu o dotychczasową działalność sekcji podnoszenia ciężarów i jest jej kontynuatorem. Niezmienna pozostała karda i zawodnicy, których szkolimy w tych samych pomieszczeniach, z których korzystała sekcja pc.
Naszym celem jest osiąganie możliwie najlepszych wyników sportowych, podnoszenie kwalifikacji trenerów, propagowanie podnoszenia ciężarów oraz aktywności fizycznej i higienicznego, zdrowego trybu życia.
Na co dzień w Stowarzyszeniu trenuje kilkadziesiąt osób w wszystkich grupach wiekowych. Największy nacisk kładziemy na szkolenie dzieci i młodzieży. Nasi zawodnicy od lat reprezentują barwy narodowe startując na imprezach najwyższych rang w każdej kategorii wiekowej.
W 2015 r. w ślad za pozostałymi Stowarzyszeniami wchodzącymi w skład CWZS Zawisza, klub zmienił nazwę na CWZS Zawisza Bydgoszcz - Podnoszenie Ciężarów.Copyright © 2014 CWZS Podnoszenie Ciężarów Zawisza
Projekt i wykonanie: GREGSOFT